KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckningar 13778007
*
nr 1377 8007
Petter Pettersson
(f. 1942), Sverige
Teckningar, 4 st, Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 februari 2021
kl 19:17:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/2 18:58:50
1
300 kr
5/2 21:53:16
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts kol oramat löst blad petter pettersson sjukhusscener svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
6421 Teckningar
3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:57
*
Petter Pettersson
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
nr 1377 8007
Petter Pettersson
(f. 1942), Sverige
Teckningar, 4 st, Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 februari 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/2 18:58:50 | 1 | 300 kr |
5/2 21:53:16 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts kol oramat löst blad petter pettersson sjukhusscener svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
6421 Teckningar
3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:57