KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckningar 13778007
*
nr 1377 8007
Petter Pettersson
(f. 1942), Sverige
Teckningar, 4 st, Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 februari 2021
kl 19:17:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/2 18:58:50
1
300 kr
5/2 21:53:16
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts kol oramat löst blad petter pettersson sjukhusscener svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
*
Petter Pettersson
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
nr 1377 8007
Petter Pettersson
(f. 1942), Sverige
Teckningar, 4 st, Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad
Petter Pettersson, svensk bildkonstnär född 1942.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 februari 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/2 18:58:50 | 1 | 300 kr |
| 5/2 21:53:16 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts kol oramat löst blad petter pettersson sjukhusscener svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29



